|
||
................... |
MEGSZŰNIK AZ OKJ RENDSZERE??? Pár hónappal ezelőtt az a hír jelent meg több médiumban is, hogy megszűnik az OKJ rendszere. Szerencsére azonban e hír kapcsán is bebizonyosodott, hogy nem eszik olyan forrón a kását! Riadalomra azonban semmi ok, az OKJ rendszere nem szűnik meg, csak “kissé” átalakul 2020 szeptemberétől. 2019. szeptember 30-án a Magyar Közlöny 162. számában ugyanis megjelent azoknak a szakképesítéseknek, rész-szakképesítéseknek a listája, melyeket a 2020. szeptember 1-jétől induló képzéseken lehet majd megszerezni (addig mindent a jelenleg érvényben lévő szabályok alapján lehet indítani). Továbbra is van lehetőség iskolai rendszerű (nappali, esti tagozat), valamint iskola rendszeren kívüli (tanfolyam - felnőttképzés) képzés keretén belül a szakmákat elsajátítani.
|
|
Ez azt jelenti, hogy az alapszakmákat nappali vagy esti tagozaton lehet majd megszerezni, több év alatt. A nappali tagozat szervezési rendje nem változott, vagyis továbbra is a klasszikus időrendet kell érteni alatta, szimpla iskolai tanítási napokat, heti öt nap, reggel 8.00-tól, általában délután 15.00-16.00 óráig. Az esti tagozat természetesen azt jelenti, hogy heti két-három alkalommal az órarendnek megfelelően (általában délutántól estig) kerül sor órák megtartására. Nappali tagozatos képzésen tanulók lesznek részt, 14-től 18 éves korig, esti tagozaton pedig már bárki részt vehet, azaz felnőtt is. Abban az esetben, ha tudja vállalni, hogy heti rendszerességgel résztvesz a képzésen több éven keresztül. Ezt a felnőtteknek megtartott oktatási formát hívjuk felnőttoktatásnak. Ez az oktatási forma hosszadalmas és nem annyira rugalmas időbeosztással rendelkezik.
|
|
||
............................. |
VÁLTOZÁS VÁRHATÓ AZ OKJ-BAN Bizonyára mindenki számára ismeretes a hír, mely szerint a jelenlegi OKJ rendszere kissé már elavult, ezért 2020 szeptemberétől jelentős változásra számíthatunk! A tervezet szerint a most érvényben lévő OKJ jegyzéket teljes mértékben átalakítják. Ez a változás természetesen érinti mind a képzésben résztvevőket, valamint a folyamatokat megszervező felnőttképző intézményeket, valamint vizsgaszervező intézményeket is. Az OKJ-s képzések megszüntetésével leegyszerűsödne és szétválasztható lenne az iskolai keretek között és a felnőttképzési tanfolyamokon megszerezhető szakképesítés. Információink szerint a jövőben két szakmalista jön létre: a szélesebb és általánosabb szaktudást adó végzettséget csak a 3–5 éves állami-egyházi szakiskolákban és technikumokban lehetne megszerezni, a felnőttképzési tanfolyamokon viszont bárki szerezhet újonnan vagy ezek mellé olyan speciális, kiegészítő szakmai tudást, ami a gyorsan változó munkaerőpiaci igényeknek megfelel. |
|
A tervezet szerint:
Az egyelőre még a szakmákban lévőknek sem világos, hogy mi lesz az Országos Képzési Jegyzék helyett. Információink szerint a jövőben két szakmalista jönne létre: az egyik az iskolarendszerű képzésre vonatkozó alapszakmákat sorolná fel, a másik a felnőttképzésben oktatható specializációkat. A felnőttképzés szereplői ez alapján akár egymással versengve is kínálhatnák a képzéseiket, csak be kell tartaniuk a központilag meghatározott kimeneti követelményeket, azaz azt, hogy egy adott szakképesítés elnyeréséhez milyen tudásanyagot kell teljesítenie a vizsgázónak. A diákok ezután független vizsgaközpontokban tehetnének vizsgát (a rendszer részben most is hasonló, hiszen a felnőttképzésben tanuló diákok a kormányhivatalok által kijelölt vizsgabizottságok előtt adnak számot tudásukról, és ez alapján kapják meg a bizonyítványt). A tervezett átalakítás részben központosít, hiszen a szakmai alapképzést kizárólag az állami és az egyházi fenntartásban lévő szakképző centrumok végezhetnék, a másik oldalon viszont a felnőttképzésben megtartaná a piaci viszonyokat. MÍG EDDIG A KÉPZETTSÉG HATÁROZTA MEG A SZAKMÁT, EBBEN AZ ÚJ ÉS RUGALMAS RENDSZERBEN A MUNKAERŐPIAC ÁLTAL IGÉNYELT SZAKMÁKHOZ LEHET IGAZÍTANI A KÉPZÉSEKET. (Forrás: index.hu 2019.07.23)
|