Ha te is ilyen helyzetbe kerültél, akkor van egy jó hírünk számodra! Ne keseredj el, nem veszett kárba a képzésen megszerzett tudásod! Szerencsére nincs még veszve minden....! Vizsgázhatsz!
Az már szinte minden érintett számára köztudott, hogy a felnőttképző intézmények a "régi" típusú, úgynevezett OKJ-s képzéseket a jogszabályi változások miatt 2020. december 31-i tanítási nappal indíthatták utoljára. Az eddigi határidővel beindított képzések közül nagyon sok már rég lezárult, de még vannak olyan OKJ-s képzések, melyeknek akár a nagy óraszám miatt, vagy a képzési ütemterv kialakítása alapján még nem fejeződtek be.
A jogszabály a régi típusú OKJ-s képzések szakmai vizsgájának megszervezésére 2022. december 31-ig adott lehetőséget. Ez azt jelenti, hogy azok az OKJ-s képzések, melyek 2020. december 31-i legkésőbbi dátummal még elindultak, azok ez év december 31-i legkésőbbi vizsgadátummal be kell, hogy befejeződjenek.
Hol tudok tájékozódni, hogy hol van még lehetőség levizsgáznom?
A Nemzeti Szakképzési és Felnőttképzési Hivatal üzemelteti a https://vkkereso.mer.gov.hu oldalt, mely nagy segítség azok számára, akik még ebben az évben szeretnék egyénileg OKJ-s szakmai vizsgájukat megszerezni.
Ezen az oldalon regisztráció nélkül bárki megnézheti - ezáltal tájékozódhat - hogy országos szinten kik azok a vizsgaközpontok, akik ebben az évben még régi OKJ-s szakmai vizsgákat szerveznek.
A "Kereső" linkre kattintva, "Keresési mód" - Vizsgára történő kiválasztáskor megadhatjuk a keresett szakmai vizsgát megyére, településre, vagy akár vizsgaszervezőre vonatkozóan is. A keresés elindítását követően egy összefoglaló táblázat tartalmazza az Vizsgaszervező - Vizsgaszervező címe - Szervezett szakképesítés - Helyszíne - Időpontja adatokat.
Ha bármelyik szakmai vizsga megfelelő számodra, melyhez csatlakozni szeretnél, akkor pár dolgot figyelembe kell venned!
A vizsgaközpontok a táblázatban található vizsgák szervezését már megkezdték (általában a szakmai vizsga első napja előtt már 45 nappal a vizsgát be kell jelenteniük a hivatalos szervek felé), adott létszámmal, helyszínen, ezért bizonyos feltételekhez kötik a vizsgához való csatlakozást, pl. csatlakozási határidő tekintetében.
Általában 15 nappal a szakmai vizsga legelső vizsganapja előtt van még lehetősége a vizsgaközpontnak a vizsga létszámában történő változtatásra a hivatalos szervek felé. Azonban ahhoz, hogy egy vizsgaközpont valakit egy szervezés alatt lévő vizsgára befogadjon, pl. szükség van a vizsgázó előző szakmai vizsgáján kiadott törzslap-belívére, melyet az előző (sikertelen, kimaradt) szakmai vizsgán állított ki számára az akkori vizsgaszervező. Ezen kívül szükség van az adott szakképesítés vizsgára bocsátási feltételeit is igazolni a vizsgázónak, amit a szakképesítés követelményrendszere előír (pl. iskolai végzettség, elsőfokú szakmai orvosi alkalmassági igazolás, modulzáró igazolás, akár gyakorlati igazolás, szakdolgozat, stb.). Ezeknek az iratoknak a megérkezését követően tudja a vizsgázót a vizsgaközpont befogadni, ezért érdemes a kiválasztott szakmai vizsga dátuma előtt akár 25-30 nappal a vizsgaközponttal már felvenni a kapcsolatot, hogy a 15 napos határidőt a vizsgaközpont is tartani tudja!
Ezeket az iratokat a vizsgázó a vizsgára való jelentkezési lappal együtt köteles biztosítani az új vizsga megszervezése során, ugyanis a javító- vagy pótló vizsgát szervező vizsgaközpont ezeket nem kapja meg alapból az előző vizsgáról!
És a legfontosabb ilyenkor - ha már sikerült minden vizsgára bocsátás feltételeit igazoló dokumentumot leadni - a szakmai vizsga vizsgadíja!
Szakképesítésenként és vizsgaközpontonként eltérő ilyenkor az a vizsgadíj, amit ilyenkor a vizsgázónak az "új" vizsga megszervezésekor fizetnie kell. Több vizsgázó számára ekkor válik egyértelművé, hogy az előző vizsgájára befizetett vizsgadíja jelen esetben erre az eljárásra nem vonatkozik! Ugyanis az előző vizsgára befizetett vizsgadíj az akkori vizsgájának megszervezésére, az akkori képző intézménynél, az akkori vizsgaközpontnál került elszámolásra.
Az "új" vizsga megszervezésének díját befolyásolja az is, hogy pl. írásbeli vizsgatevékenységet is kell-e pótolnia a vizsgázónak, ugyanis az írásbeli vizsgadolgozatokat a vizsgaközpontok is az illetékes minisztériumtól kell, hogy megrendeljék.
Akár több tízezer forint különbség is lehet a vizsgaközpontok által meghatározott javító-, pótvizsgadíjak között, ezért fontos a teljeskörű tájékozódás.
Mi a teendőm, ha a táblázatban nem találok már olyan szervezés alatt lévő vizsgát, amit én keresek?
Ez bizony már kicsit nehezebbé teszi a vizsgázás lehetőségét!
Az év vége felé közeledve egyre minimálisabb lesz azoknak a csoportoknak a száma, akik még a régi típusú OKJ-s vizsgán végeznek, ezért már most vannak olyan szakmák, melyeknek a képzései már befejeződtek, szakmai vizsgájuk lezárult, ezért újabb vizsgacsoport már nem kerül szervezésre.
Ilyenkor felmerül a vizsgázóban, hogy akár egyénileg is szívesen levizsgázna, azonban csak 1 főre történő szakmai vizsga megszervezése nagyon költséges (ilyenkor 1 fő szakmai vizsgájának megszervezése szinte ugyanannyi adminisztrációval jár, mint akár 10 fő vizsgája, a szakmai vizsgabizottság tagjait ugyanúgy ki kell fizetni, stb.).
Mindezek miatt azt javasoljuk, hogy aki bármilyen okból adódóan javító- vagy pótló vizsga letételére készül, időben tájékozódjon a vizsgalehetőségekről az említett oldalon (https://vkkereso.mer.gov.hu/?oldal=kereso)!
Sikeres szakmai vizsgát kívánunk mindenkinek!