MIKOR VAN LEHETŐSÉG INGYENESEN MEGSZEREZNI EGY OKJ-S SZAKMÁT?

2019.11.09.

Ha eldöntöttük felnőttként azt, hogy egy új OKJ-s képzésen szeretnénk részt venni, új szakmát szeretnénk tanulni, több dolog is befolyásolja a döntésünk meghozatalát. Először is ki kell választanunk azt a szakmát, amit szeretnénk elsajátítani, valamint tudnunk kell, hogy ez a képzés nappali, esti, levelező, távoktatás, tanfolyami, stb. kereteken belül valósul meg? Ugyanis ilyenkor (főleg ha munka mellett szeretnénk tanulni) jó tudni, hogy mikor vannak a tanórák, mennyibe kerül a képzés, mennyire kezelik rugalmasan a hiányzásokat, stb. És akkor a minőségi képzésről még nem is tettünk említést...

 

Először is ismernünk kell azokat a szakmákat, melyek jelenleg Magyarországon megszerezhetőek. Ezeknek a szakmáknak a listáját az OKJ jegyzék tartalmazza (a hatályos OKJ jegyzéket megtalálod itt).
A jegyzék alapján kétféle OKJ-s képzési típus közül tudtok választani: iskolai rendszerű, valamint az iskolarendszeren kívüli közül.
Az iskolai rendszerű képzések felnőttek számára nappali, esti vagy levelező tagozat formájában indulnak. Ezeket a képzéseket javarészt a szakképzési centrumok, egyházi és alapítványi iskolák indítják felnőttoktatás keretén belül (lásd előző blogbejegyzésünket). Ezekre a képzésekre igaz az, hogyha a második OKJ-s képzésedet szerzed meg, akkor az ingyenes. Cserébe azonban heti kettő-három alkalommal vannak oktatási órák, minimum egy-két éven keresztül. Ha ilyen típusú képzésen szeretnél részt venni, nyilván mérlegelned kell, hogy egy ingyenes képzés elvégzése belefér-e több félévbe. Ezeknek a képzéseknek az indítási ideje kötött általában szeptemberben, vagy februárban indulnak.

Ezzel szemben az iskolarendszeren kívüli felnőttképzés keretén belül megszerezhető tanfolyamokért fizetni kell. A képzés, valamint a vizsga díját mindig az a felnőttképző intézmény határozza meg, aki rendelkezik a képzés indítási engedélyével és tervezi is elindítani a tanfolyamot (országosan akár több 10.000 - 100.000 Ft különbség is lehet két képző tanfolyam díja között ugyanarra a képzésre)! Ezeknek a képzéseknek az indulási ideje általában azon múlik, hogy minimum 12-15 fő beiratkozott a képzésre!

Ezek az iskolarendszeren kívüli tanfolyamok azonban azzal az előnnyel rendelkeznek, hogy sokkal rövidebbek. Mindössze pár hónap alatt van lehetőség a szakma elsajátítására, és ugyanolyan OKJ-s bizonyítvány megszerzésére, mint aki ezt több év alatt iskolarendszerben szerzi meg! Előnyük még az is, hogy képzési ütemtervük jobban igazodik a képzésen résztvevők munkaidejéhez, hiszen ezekre a képzésekre jelentkezők alapvetően a tanulás mellett dolgoznak.

Ha kíváncsi vagy arra, hogy mi milyen képzéseket tervezünk indítani a közeljövőben rugalmas ütemezéssel és kamatmentes részletfizetési lehetőséggel, akkor nézd meg induló képzéseinket ITT TÁJÉKOZÓDHATSZ!